Uncategorized

ریچارد برانسون

ریچارد برانسون

ریچارد برانسون
5.3.10RichardBransonByDavidShankbone.jpg
برانسون در سال ۲۰۱۰
زاده ریچارد چارلز نیکولاس برانسون
۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏(۶۹ سال)
بلکهیث، لندن،  بریتانیا
محل سکونت لندن، انگلستان
شغل بنیانگذار و رئیس مجموعه شرکت‌های ویرجین
سال‌های فعالیت از سال ۱۹۶۶ تا امروز
دارایی خالص طبق مجلهٔ فوربز، برابر با ۴٫۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳
عنوان سِر
همسر(ها) کریستن توماسی (۱۹۷۲ تا ۱۹۷۹) (جدا شده‌اند)
جوآن تمپلمن (۱۹۸۹ تا امروز)
فرزندان یک پسر و دو دختر (یکی از دخترها در کودکی مرده است)

سِر ریچارد چارلز نیکولاس برانسون (به انگلیسیSir Richard Charles Nicholas Branson) (زاده ۱۸ ژوئیه ۱۹۵۰) کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی است او رئیس و بنیان‌گذار گروه شرکت‌های ویرجین است که عنوان بیش از ۴۰۰ شرکت در سراسر دنیا را از آن خود کرده‌است. نخستین سرمایه‌گذاری برانسون در ۱۶ سالگی در یک مجله به نام دانش آموز (Student) بود. برپایهٔ فهرست ثروتمندترین افراد جهان در مجلهٔ فوربز در سال ۲۰۱۲، برانسون چهارمین شهروند ثروتمند بریتانیایی بوده‌است. برآورد شده‌است که در سال ۲۰۱۲ ثروت او ۴٫۶ میلیارد دلار (آمریکا) بوده‌است.

جوانی

برانسون در بلکهیث، لندن به دنیا آمد. او فرزند اول ادوارد جیمز برانسون (۱۰ مارس ۱۹۱۸–۱۹ مارس ۲۰۱۱) و ایو هانتلی برانسون است. پدربزرگ برانسون، سر جورج آرتور هاروین برانسون، قاضی دادگاه عالی پادشاهی بود.

برانسون دچار بیماری خوانش‌پریشی است و در مدرسه و دوران دانش آموزی هم عملکرد مناسبی نداشته‌است. اما بعدها او دریافت که دارای توانایی خوبی در برقراری ارتباط با دیگران است.

ریچارد برانسون در شانزده سالگی تحصیل را رها کرد و با کمک یکی از دوستانش مجله «دانش آموز» را براه انداخت. او بعدها، در دهه ۱۹۷۰، کمپانی «ویرجین رکوردز» را تأسیس کرد و مؤسس شرکت «ویرجین گروپ» هم هست. او در دهه ۱۹۸۰ شرکت هوایی «ویرجین آتلانتیک» را به وجود آورد و دهه ۱۹۹۰ شاهد «ویرجین موبایل» و «ویرجین ترین» نیز بود.